سایت جدید
اخبار

بخش های ویژه

شکرستان تاریخی

ویژه نامه ها

بخش های دیگر

سایت های مفید تاریخی

کتب گروه

تألیفات اساتید

تألیفات دانش آموختگان

خواندنی های تاریخی

«مشهدی» از کی لقب رسمی شد؟!
IMAGE

«مشهدی» که لقبی برای زائران حرم رضوی است از کجا آمده و از کی میان مردم رواج یافته؟ خیل
سفری که پایانش شهادت بود
IMAGE

کتاب «تحلیلی از زندگانی و دوران حضرت علی بن موسی الرضا(ع)» در روایتی می‌‌گوید: پس از شه
نامه‌ منتشرنشده‌ قطب‌زاده به وزارت خارجه آمریکا
IMAGE

پاییز و زمستان ۱۳۵۷ سرعت و تعدد رخدادهای ایران زیاد بود و هنری پرکت که تازه چندماهی از
نذر خشت‌های طلا که عضدالملک از طرف ناصرالدین شاه به عتبات عالیات برد
IMAGE

علی‌رضاخان عضدالملک نخستین نایب‌السلطنه احمدشاه قاجار بود. او پسر موسی‌خان قاجار و از ا
در دوره قاجار چند ایرانی به سفر کربلا می‌رفتند؟
IMAGE

آن ‌قدیم‌ها که سفر کربلا چند ماه طول می‌کشید و مشقت زیاد داشت و راه‌ها ناامن بود ایرانی

علم پیروز

نوشته شده توسط سخن تاریخ
کارگروه تاریخ خانه اندیشمندان علوم انسانی، نشست نقد و بررسی کتاب "مفهوم علم در اسلام قرون میانه" را برگزار می کند. در این نشست آقایان مهدی محقق، کامران فانی، عبدالرسول عمادی، یونس کرامتی و علیرضا پلاسید (مترجم) حضور دارند. زمان: یکشنبه 4 آبان ، ساعت 16. مکان: تهران، خیابان ویلا، نبش ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی. تلفن: 02188911611

برگزاری اولین نشست انجمن علمی دانشجویی تاریخ و تمدن اسلامی

نوشته شده توسط سخن تاریخ
اولین نشست علمی انجمن علمی-دانشجویی تاریخ و تمدن اسلامی با عنوان «تمدن نوین اسلامی؛ ظرفیت‌ها و آسیب‌ها» برگزار شد. اولین جلسه از سلسله نشست‌های علمی با موضوع «تمدن نوین اسلامی؛ظرفیتها و آسیبها» با حضور دانشجویان و پژوهشگران به همت انجمن علمی دانشجویی تاریخ و تمدن اسلامی با همکاری گروه های آموزشی و پژوهشی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی و مدیریت امور دانشجویی و فرهنگی دانشگاه معارف اسلامی برگزار شد. مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه جدید

برگزاری جلسه دفاعیه پایان نامه سطح 4

نوشته شده توسط سخن تاریخ موضوع: اتان کلبرگ و حدیث امامیه استاد راهنما: جناب آقای سیدمحمدکاظم طباطبایی استاد مشاور: جناب آقای علی راد اساتید داور: جناب آقای سید محمد موسوی و جناب آقای نعمت الله صفری فروشانی دانش پژوه: جناب آقای سید مصطفی مطهری بیدگلی زمان: پنج شنبه 1/8/93 ساعت: 18:30 مکان: دارالشفا، روبروی ساختمان اداری

نشست نقد کتاب درسی «تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع)

نوشته شده توسط سخن تاریخ
معاونت پژوهشی دانشگاه معارف اسلامی در نظر دارد در پنجمین دوره نشست‌های علمی نقد و بررسی کتاب‌های درسی معارف اسلامی، جلسه نقد و ارزيابي کتاب درسي « تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان(ع)» تأليف جناب آقاي دکتر "محمد نصیری" را با حضور صاحب‌نظران، اساتید و دانشجویان برگزار کند. استقبال مناسب از جلسات نقد گذشته، مرهون تلاش ناقدان محترم می‌باشد، ازاین‌رو از همه پژوهشگران، اساتید و متخصصین و دانشجویان دعوت می‌شود تا در صورت تمایل، در این جلسه شرکت نمایند. زمان: پنج‌شنبه 01/08/1393 ساعت 8-11 صبح مکان: قم، بلوار جمهوری اسلامی، معاونت امور دفاتر و مبلغان، سالن آمفی تئاتر.

سومین جلسه بررسی تاریخ کلام امامیه در عصر حضور ائمه (ع)

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
حجة الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی سبحانی روز شنبه 26 مهر 1393 در سالن عارف الحسینی مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) در ادامه بررسی تاریخ کلام امامیه در دوران حضور ائمه (ع)، علیرغم ارائه شواهدی بر تدوین نظام جامع کلامی در دوران حضور، کلام امامیه را بدلیل فشارهای سیاسی، تنها در دوران تکوین و تبیین موفق دانست و پس از آن به بررسی منابع تحقیق کلام امامیه در دوران حضور پرداخت و غالب این منابع را دارای شکل شفاهی و مکتوب ثانویه معرفی کرد. برخی عناوین دیگر مطرح شده در این جلسه عبارتند از: بررسی کوتاه کتاب سلیم بن قیس هلالی، دلائل عدم وجود آثار مکتوب کلامی در دوره تکوین، قالب های ادبیات شفاهی،بررسی قالب های مکتوب و گونه شناسی رساله های دوره تبیین.

جلسه دفاعیه پایان نامه کارشناسی ارشد

نوشته شده توسط سخن تاریخ
موضوع پایان نامه: بررسی جایگاه و شخصیت جابر بن عبدالله انصاری ارائه کننده: جناب آقای مهدی قادری استاد راهنما: جناب آقای دکتر نجفی استاد مشاور: جناب آقای دکتر سامانی استاد داور: جناب آقای دکتر صفری فروشانی تاریخ دفاعیه: سه شنبه 29 مهر 1393. ساعت 18:30 مکان: دانشگاه معارف اسلامی.

رابطه علم کلام با فلسفه، فقه، تفسیر و حدیث

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
حجة الاسلام و المسلمین رضا برنجکار در برنامه طلوع دانش رادیو معارف در ادامه بررسی تاریخ علم کلام، رابطه علم کلام بر علم فقه، فلسفه، تفسیر و حدیث را مورد بررسی قرار داد. در برنامه های گذشته گفته شد که منظور از علم کلام، دانشی است که درباره عقاید صحبت می کند. سه حوزه عقاید، آداب و اخلاق مباحث کلامی مطرح می شود و باقی علوم، مقدماتی برای این مباحث و یا مکمل هستند

نشست علمی کارآمدی رویکرد تاریخی در تحلیل واقعه عاشورا

نوشته شده توسط سخن تاریخ
آقای دکتر نعمت الله صفری روز دوشنبه 28 مهر 1393 ساعت 16 در این نشست به موضوع کارآمدی رویکرد تاریخی در تحلیل واقعه عاشورا خواهند پرداخت. مکان: قم، خیابان معلم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی.

الصحیح من سیره النبی الاعظم(ص)

نوشته شده توسط سید علیرضا عالمی
مؤلف کتاب: سید جعفر مرتضی عاملی محقق ‌و نويسنده برجسته شيعه در سال 1364ق، در جبل عامل لبنان دیده به جهان گشود، در سال 1382 ق. جهت تحصیل علوم دینی به نجف اشرف مهاجرت کرد و پس از شش سال به حوزه علمیه قم منتقل و بيش از دو دهه در اين حوزه پربركت به تحصيل، تدريس و پژوهش پرداخت.

22 ذی الحجه، درگذشت خواجه عبدالله انصاری

نوشته شده توسط سیدجمال موسوی
ابواسمعیل عبدالله ابومنصور محمد انصاری هروی، شیخ الاسلام[1] مشهور به خواجه عبدالله انصاری بعد از یک عمر آموزش، بحث و ارشاد و پس از تحمل چندین نوبت تبعید و حبس، در سحرگاه جمعه ۲۲ ذی الحجه سال ۴۸۱ هجری در سن هشتادوپنج سالگی دنیا را وداع گفت.

گزارش پایان نامه «جریان‌شناسی فرهنگی حوزه نجف در نیمه اول قرن بیستم»

نوشته شده توسط وب سایت «مباحثات»
از اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن بیستم افکار جدید با توجه به رشد سریع ارتباطات، حوزه علمیه نجف را با چالش‌هایی روبه‌رو کرد. اما این حوزه سنّتی با تکیه بر نظام سنّتی آموزشی، منابع کافی مکتوب گردآوری شده در کتابخانه‌ها و علمایی که حامل سنّت علمی و اخلاقی حوزه بودند توانست به خوبی از امواج تغییرات عبور کند.

پرسمان تاریخی (پاسخ به سوالات و شبهات تاریخی)

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
حجة الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی روز پنج شنبه 17 مهر 1393 به سوالات تاریخی مخاطبان رادیو معارف پاسخ داد: تواتر خطبه غدیر، آیه ابلاغ و مواقعی که قبل از آن پیامبر امام علی (ع) را به جانشینی انتخاب نموده بودند، مراجعه شبانه امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) به درب خانه انصار برای یادآوری مساله غدیر، علت سکوت امام علی (ع) در برابر غصب خلافت، شبهه مسمومیت رسول خدا (ص) توسط زن یهودی و خوردن ذبیحه غیر مسلم، نحوه محاسبه روز شمسی واقعه عاشورا، فرزندان عبدالعظیم حسنی، ریشه وهابیون، سن حضرت خدیجه (س) و رسول خدا (ص) هنگام ولادت حضرت زهرا (س) و قتل عام قبیله بنی قریظه.

فراخوان مقالات اولین همایش میراث مشترک ایران و عراق

نوشته شده توسط سخن تاریخ
اولين همايش بين المللي ميراث مشترک ايران و عراق (دومين همايش از سلسه همايشهاي ميراث مشترك) با رویکرد فرهنگ، زبان، تاریخ، ادبیات، هنر، علوم و فنون، ادیان، عرفان و فلسفه به زبانهاي فارسي، عربي، انگليسي و پنل ويژه كردي 13 تا 16 اسفند 1393 در تهران و قم و اصفهان به همت مؤسسه تاريخ علم و فرهنگ (قم – ایران)، مجمع ذخائر اسلامي برگزار می گردد.

نشست علمی تمدن نوین اسلامی؛ ظرفیت ها و آسیب ها

نوشته شده توسط سخن تاریخ
اولین جلسه از سلسله نشست های علمی تمدن نوین اسلامی؛ ظرفیت ها و آسیب ها با سخنرانی دکتر اصغر منتظر القائم (دانشیار گروه تاریخ دانشگاه اصفهان) روز چهار شنبه 23 مهر 1393 ساعت 18:30 تا 20 در سالن اجتماعات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها واقع در بلوار جمهوری اسلامی برگزار می گردد.

نشست دوم بررسی تاریخ کلام امامیه در عصر حضور ائمه (ع) برگزار شد

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
حجة الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی سبحانی روز شنبه 19 مهر 1393 در ادامه مباحث جلسه گذشته، به بررسی مراحل چهارگانه تاریخ کلام امامیه که شامل مرحله اصالت و استقلال، تعامل و رقابت، ادغام و استحاله و دوران بازسازی می شود پرداخت و با بیان این که تاریخ کلام امامیه در دوران حضور ائمه (ع) را باید در دوران اصالت جستجو کرد همین مرحله را شامل سه دوره تکوین، تبیین و تدوین دانست و خاطر نشان کرد که کلام امامیه در دوران حضور بدلیل شرایط فشار سیاسی نتوانست به مرحله تدوین برسد.

مستندات تاریخی پرچمداری امام علی (ع) در غزوات رسول الله (ص)

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
حجة الاسلام و المسلین دکتر محمد رضا جباری روز سه شنبه 27 خرداد 1393 در برنامه زلال تاریخ رادیو معارف در ادامه بررسی حوادث جنگ احد، به موضوع پرچمداری در جنگ های رسول الله (ص) پرداخت و با ارائه شواهد و مستندات تاریخی، امام علی (ع) را پرچمدار رسول الله معرفی کرد.

حدیث ثقلین

نوشته شده توسط فرامرز حاج منوچهری
ثَقَلَيْن، حَديث، حدیثی از پيامبر اسلام (ص) در يادکرد پايگاه ارزشی و استنادی کتاب خدا و «عترت» که براساس متن حدیث، پس از درگذشت آن حضرت راهگشای امت، و تمسک بدانها، اسباب دوری از گمراهی و ضلالت خواهد بود؛ این حدیث وصیت‌گونه از آخرین سخنان ایراد شده از سوی حضرت بود که به تواتر از سوی مسلمانان نقل شد. در اين حديث، مفهوم «عترت» موجد نقد و بررسيهای فراوانی از سوی فريقين بوده، و به ويژه در منظر شيعيان تدقيق تمام يافته است.

اولین جلسه تاریخ کلام امامیه در عصر حضور ائمه (ع) برگزار شد

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
جلسه اول سلسله مباحث تاریخ کلام امامیه در عصر حضور ائمه (ع) با حضور دانش پژوهان دوره دکتری گروه تاریخ اسلام مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی سبحانی روز شنبه 5 مهر 1393 در سالن شهید عارف الحسینی این مجتمع برگزار شد. در ابتدای این جلسه، آقای دکتر صفری مدیر گروه تاریخ اسلام این مجتمع، ضمن بیان اهمیت طرح این مباحث، گفت: بررسی این موضوع به صورت یک دوره برگزار خواهد شد که ممکن است در قالب یک ترم یا چند ترم ادامه یابد.

گروه تاریخ اسلام

دروس و سرفصل ها

معرفی اساتید

پایان نامه ها و تحقیقات

مجله سخن تاریخ

مطالعات تاریخی جهان اسلام

مقالات

دانش آموختگان

سفرهای علمی

آمار بازدیدکنندگان

 بازدید این صفحه : 1279798
 بازدید امروز : 2026
 کل بازدید : 9063505
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1/1562

ورود کاربران

برای استفاده از امکانات سایت مانند ارسال و پیگیری مقالات ، دانلود کتب و نقشه ها و دریافت خبرنامه سایت باید در سایت عضو شده، با نام کاربری خود وارد شوید!

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]